Månedens portrett: ESPEN LANGVIK

ESPEN LANGVIK,espen langvik  Baryton

Denne gangen er det en glede å presentere Espen i Månedens Portrett.
En meget allsidig kunstner og et oppkomme av smittende godt humør.
Espen har også påtatt seg oppgaver utenfor Operaen.  Vi i Operaklubben husker ham i rollen som  Scarpia i Tosca på Åmot Operagard.  Rollen som Scarpia har han også sunget i Kristiansund og på Ringsakeroperaen i Brumunddal.
Vi i Operaklubben har også hatt gleden av å høre ham på vår julekonsert i 2013.

Espen Langvik har siden han debuterte ved Operaen som Danilo i Den glade enke, markert seg som en av Norges ledende unge sangere. På kort tid har han tilegnet seg et bredt repertoar som spenner fra Dr. Malatesta i Don Pasquale, Harlekin i Ariadne auf Naxos, Tarquinius i The image001Rape of Lucretia, til tittelrollen i Barberen i Sevilla, Silvio i Pagliacci og Sigismund i Den fjerde nattevakt.

Hans Grev Almaviva i Figaros bryllup ble begeistret mottatt både i 2010 og i 2013. Forrige sesong sang han også Schaunard i La bohème og tittelrollen i Don Giovanni. Denne sesongen får vi høre ham som Figaro i Barberen i Sevilla og som Markisen av Obigny i La Traviata.

image003

Selv sier Espen:  «De største kunstneriske prestasjonene, i hvertfall slik jeg måler det, har vært Den fjerde nattevakt, hvor turen til Savonlinna topper kransekaken, og rollen som Schneidebart i vår konsertante fremføring av Die Schweigsame Frau hvor Kent Nagano dirigerte og Oslofilharmonien spilte. Det var utrolig gøy og utrolig vanskelig. Samt at den konserten ble innøvd under en streik, hvor jeg var direkte involvert i streikeforhandlinger parallelt. Heldigvis ble streiken avblåst den dagen konserten skulle være!

Streiken bringer meg over på det jeg bruker mest tid på, utenom sangervirket. Det å være tillitsmann for solistene og aktiv i Venstre.
Det er to ting som mer og mer er med på å definere hvem jeg er. Gjennom tillitsvervet får jeg innsyn og kunnskap om hvordan Operaen blir drevet, hvordan de forskjellige avdelinger er satt sammen og lærer mye om de utfordringer det er å få alle systemene til å virke sammen. Dette er et utrolig insirerende arbeid, og det gir meg veldig mye.

Det samme gjelder for det lokalpolitiske. Jeg er listekandidat både til bydel og fylke, så her er det mye arbeid som venter fremover. Men jeg tror at det å være aktiv på flere arenaer gjør meg til en mer våken og reflektert kunstner, og jeg håper at mitt virke som sanger vil bli beriket av hva jeg gjør».

Espen Langvik er utdannet fra Rogaland Musikkonservatorium, Statens Operahøgskole i Oslo og Mannes College of Music i New York. Da han med sistnevnte sang rollen som Papageno i Tryllefløyten bemerket New York Times hans varme og solide barytonstemme.

image002

 

FREMTIDIGE OPPTREDENER
Mamma Agata i Viva la mamma
Markisen av Obigny i La Traviata
Figaro i Barberen i Sevilla 14/15

 

 (Alle bilder er fra DNO&B)

Én tanke om “Månedens portrett: ESPEN LANGVIK”

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s