HER ER MÅNEDENS PORTRETT: INGEBJØRG KOSMO
Som alltid stiller opp for oss i Operaklubben.
Ingebjørg Kosmo ble ansatt som stipendiat ved Operaen i 1994 etter endt studium ved Operahøgskolen i Oslo. I 1997 fikk hun fast jobb som solist.
Ved operaen har hun gjort de fleste roller i sitt fag, som Rosenkavaleren, Komponisten, Donna Elvira, Dorabella, Idamante, Suzuki, Eboli, Romeo, Sylva Varescu og ikke minst Carmen, en rolle hun har gjort i 11 forskjellige produksjoner.
Fra det norske repertoaret kan vi nevne Ellida i Fruen fra Havet (Søderlind), Gudrun Skjeggesdatter i Olav Tryggvason (Søderlind) og Thora i Thora fra Rimol (Borgstrøm) – alle urfremføringer.
Av plateinnspillinger kan nevnes Anitra i Per Gynt-innspillingen til Bergen Filharmoniske og The Turtle (Steinbeck/Tveitt) og Ole Olsen-sanger,
Neste CD blir en solo-CD med Haugtussa med Einar Steen-Nøkleberg ved flygelet og Wesendonklieder med John H. Fiore ved flygelet.
Andre høydepunkter: Solist med Berlinfilharmonikerne (dirigen N. Järvi) på Waldbühne og opptreden på The Proms i Royal Albert Hall, London og Salzburg-festivalen.
Ingebjørg synger også svært gjerne romansekonserter og kirkemusikk.
I høst gjør hun Elias med Oslo Bachkor Oslo Domkirke og til våren Mozarts Requiem med Nidarosdomens Guttekor i Trondheim.
Denne sesongen synger hun på operaen:
Suzuki i Madama Butterfly
Antonias mor i Hoffmanns Eventyr
Mor Åse i Peer Gynt (Reinwere)
I tillegg gjør hun rollen som Eleonore Stenersen i «Eplene i Messehaven» i Malm og deltar i Cecilie Ores «Adam and Eve» under festspillene i Bergen.
Ingebjørg Kosmo har studert hos Else Marie Lund i Trondheim (Musikkonservatoriet) og Mirjana Dancuo i Oslo. Hun tar nå sangtimer hos Brian Jauhiainen og Patricia McCaffey (New York).
Ingebjørg Kosmo har mottatt Den norske Operas Venners Talentpris, Essoprisen og Flagstadprisen.
VI ØNSKER INGEBJØRG KOSMO VELKOMMEN TIL VÅRE SAMMENKOMSTER I THON HOTEL OPERA.
Fantastisk tolkning av O Helga Natt i Fauske Kirke hver Juleaften i de år jeg bodde der. Finnes dette på VD eller nett. Ønsker veldig denne da den gir frysninger på hele ryggen.