DET 100 ÅR SIDEN KIRSTEN FLAGSTADS OPERADEBUT

Her kommer en sterk oppfordring til våre medlemmer:

KIRSTEN FLAGSTAD FESTIVAL/Musikkens Venner – KLASSISK Hedmarken inviterer til

Bokpresentasjon og debatt

I år feirer vi at det er 100 år siden Kirsten Flagstad debuterte som operasanger. Rundt 40 år etter debuten hadde hun gjort nærmere 80 roller og skrevet seg inn i historien som ”Voice of the century”. Fra 10. – 16. juni arrangeres Kirsten Flagstad Festival, og blant de mange arrangementene under festivalen er:

Fredag 14. juni kl. 13.00

Presentasjon av boken ”Flagstad – et kunstnerliv”

Sted: Nasjonalbiblioteket

Medvirkende: Trond Olav Svendsen (forfatter), Jon Otterbeck (forlegger)

I samarbeid med Flagstadmuseet, utgir Opera Forlag i juni 2013 en påkostet biografi om Kirsten Flagstad.  Boken har som ambisjon å fortelle en mest mulig komplett og eksakt historie om Kirsten Flagstads kunstneriske karriere. Samtidig får leseren et detaljert bilde av Kirsten Flagstads liv og roller på de stedene hun opptrådte fra før debuten til siste «rolle» som operasjef. Dessuten en komplett oversikt over alle hennes roller. Forfatter er Trond Olav Svendsen som har forsket i over 8 år på Kirsten Flagstad. Billedredaktør er Ragnhild Nyhus, leder ved Flagstadmuseet. Tina Fjotland er designer (Tidl. Norges opera og balletthistorie, Operaen m.fl.) og forlegger Jon Otterbeck er redaktør. Utgivelsen er støttet av Sparebanken Hedmark og Operaens Venner

Fri entrè

Fredag 14. juni kl. 14.00 – 16.00

”Triumph – Pain – Victory. The war against Flagstad. Kirsten Flagstads skjebne under og etter krigen”  

Sted: Nasjonalbiblioteket

Medvirkende: Hans Fredrik Dahl (historiker), Ingeborg Solbrækken (biograf), Trond Olav Svendsen (biograf), Karoline Frogner (filmskaper). Debattleder: Mona Levin (redaktør, journalist, forfatter)

Kirsten Flagstad

I 1935 tok Kirsten Flagstad New York-publikumet med storm i rollen som Sieglinde i Wagner-operaen Valkyrien. Få år senere skulle mobben kaste stinkbomber og rope skjellsord før konsertene hennes, fordi det gikk rykter om at hun hadde sunget for tyskerne under andre verdenskrig. Den norske stat skulle beskylde henne for nazi-sympatier og beslaglegge formuen hennes uten lov og dom. Kirsten Flagstad (1895–1962) er operastjernen som ble hyllet av en hel verden – og som så ble fordømt av sine landsmenn.

I denne debatten vil noen av Flagstads biografer samt historiker Hans Fredrik Dahl belyse og diskutere Flagstads skjebne under og etter krigen.

Arrangementet støttes av Fritt ord

Fri entrè                                                            Velkommen!                    www.flagstad-festival.no

Kom også på konserten ”Stars of tomorrow” torsdag 13. juni kl. 19.00 i Universitetets aula med prisvinnere fra internasjonale sangkonkurranser samt noen av de fremste norske sangtalentene.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s